Technology

Obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

15.10.2022, 13:32 0 komentarzy
Obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Od kilku dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym objęto aż sto osiemdziesiąt trzy miast i wsi, a więc określoną część rejonów województw podlaskiego a także lubelskiego. Został wprowadzony na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Gabinet premiera tłumaczył naniesienie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i poczynaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. W oparciu o opinie rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich jest grupa, która od już kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Ponadto rząd wskazywał także na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, gdy w przypadkach poważnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki są niewystarczające. Natomiast orzeczenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość uchylenia Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który informował o elementach zagrożenia niezależności naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oznajmił także, że państwo białoruskie nadzorowane obecnie przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, uskutecznia wielką operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Oprócz tego podkreślił, że reżim białoruski uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz